איתור רטיבות – איך עושים את זה נכון?

רטיבות בבית היא למרבה הצער תופעה שכיחה יחסית. במקרים רבים התגובה היא פשוט התעלמות, אבל חשוב להבין שבנוסף למפגע האסתטי רטיבות מהווה גם סכנה בריאותית כך שאסור לעצום עיניים!

מהי רטיבות בבית?

רטיבות מוגדרת כמצב שבו מסיבה כזו או אחרת הקירות, הרצפה או התקרה רטובים.

תופעה זו עשויה להתרחש בעקבות ירידת גשמים – עקב חדירת מים ממרזב או בשל איטום לקוי – אבל גם בשאר עונות השנה תיתכן רטיבות וזאת בשל דליפה מהצנרת שמותקנת ברצפה או בקירות. במקרים חמורים במיוחד מדובר בפיצוץ בצנרת ואז בלתי אפשרי לעצום עיניים ולהתעלם מהבעיה.

מדוע הרטיבות מסוכנת לבריאותנו?

רטיבות בקירות שאינה מטופלת מובילה לעובש. מחקרים רבים גילו כי עובש מגדיל את הסיכון להיווצרות סוגים שונים של סרטן, ובנוסף גורמת הפטרייה הזו (עובש הוא למעשה פטרייה) לזיהומים בדרכי הנשימה ועל כן קשיי נשימה ולבעיות בריאותיות נוספות.

בפרט מסוכן העובש למי שהמערכת החיסונית שלו אינה במיטבה.

חשיבות האיתור המדויק

ישנה חשיבות רבה לביצוע איתור רטיבות מדויק: ראשית, התיקון של הליקוי שגרם להיווצרות הרטיבות הוא ברוב המקרים פעולה מורכבת, וללא מידע מלא על הסיבות להופעת המים בקירות או תחת הרצפה יהיה קשה להבטיח תיקון אפקטיבי.

סיבה שנייה, חשובה לא פחות, היא שאם איתור הרטיבות לא יתבצע במדויק עלול האינסטלטור לשבור קיר שלא לצורך, להרוס רצפה יקרה וכו'.

כיצד מתבצע איתור רטיבות?

על מנת לאתר רטיבות נעזרים אינסטלטורים מקצועיים במצלמה תרמית, שפעולתה מבוססת על הבדלי טמפרטורה בין נקודות שונות בקירות, ברצפה ובתקרה.

חשוב להדגיש כי איתור רטיבות אינו פשוט כפי שחושבים שכן לא תמיד המקום שבו הרטיבות נראית לעין הוא גם זה שצריך לטפל בו – ועל כן הצורך בציוד המשוכלל. בנוסף למצלמה תרמית איכותית חשוב לפנות לאינסטלטור בעל ניסיון נרחב שיצליח לאתר רטיבות בדייקנות ובמהירות.

על מה אסור להתפשר כשיש רטיבות?

מצד אחד כשנוצר צורך בשירות של איתור רטיבות בני הבית מן הסתם יעדיפו אינסטלטור שיגיע בו ברגע ויוביל לפתרון הבעיה המציקה. מצד שני, לעתים דווקא האינסטלטורים האיכותיים יותר עמוסים בעבודה ואינם זמינים בכל רגע ורגע – אלא אם כן מדובר במקרה חירום אמיתי, מומלץ להמתין מעט לטובת שכירת שירותיו של איש מקצוע בעל ציוד משוכלל וניסיון עשיר גם יחד, כך שתוכלו להיות בטוחים שהבית שלכם יהיה יבש לחלוטין לאחר התיקון (שיתבסס כמובן על איתור רטיבות מדויק).

נשלח ב DIY