כיצד תשמרו על הברזים בביתכם

 

ישנם ברזים שונים בביתכם, חלקם נמצאים בשימוש יום יומי ולחלקם אתם אפילו לא מודעים ואף לוקחים כמובנים מאליהם, על כולם צריך לשמור, לנקות ולתחזק באופן ראוי כדי לשמר את תפקודם ולהאריך את אורך החיים שלהם ובכך לחסוך הוצאות מיותרות על ברזים חדשים, תקלות ונזקים משניים.

ניקויי סנן וחסכםמנגנון ברז סתוםסנן סתום על ידי אבנים וליכלוך

האוייבים הגדולים ביותר של הברזים נמצאים בתוך המים עצמם או נגרמים על ידי המים, אבנית, חלודה, אבנים, משקעים, בוץ ועוד. בנוסף בלאי, עייפות החומר, סדקים ושברים גם גובים מחיר מהברז ויש לשים אליהם לב בזמן ולפני שהם הופכים לנזק בלתי הפיך.

כיצד לשמור על ברזים אשר נמצאים בשימוש קבוע?

ברז מטבח מעוצבברזים אלו הם ברזים כגון ברז המטבח, ברז האמבט או המקלחון, ברזי כיורים, ברז הגינה ולמעשה כל ברז אשר נפתח או נסגר לפחות אחת ליום.

  1. נקו את הברז וכל חלקיו אחת לשבוע.
  2. אחת לכמה חודשים בדקו שאין סדקים או שברים בגוף הברז ובחלקיו.
  3. פרקו את הסננים והחסכמים שנמצאים בקצה הברז ונקו אותם היטב תחת מים זורמים, הסירו את כל הליכלוך, האבנים והמשקעים.
  4. בידקו שהברז איננו רופף ומורכב היטב, ברז רופף עלול לגרום לנזילות, לסדקים ולשברים.

כיצד לשמור ולתחזק ברזים אשר אינם בשימוש קבוע?

ברז כדורי ראשיכאן מדובר בברזים כגון ברזי ניל מתחת לכיור, ברזי ניל למיכל ההדחה (ניאגרה), ברזים של מערכת החימום והרדיאטורים, ברזים של מחלק המים (חנוכייה), ברזים ראשיים ולמעשה כל ברז אשר נמצא כמעט באופן קבוע במצב פתוח או סגור, ולא נעשה בו שימוש.

  1. גם כאן חשוב לנקות את הברזים, אך התדירות יכולה להיות אחת לחודש או חודשיים.
  2. בדקו שאין סדקים או שברים בגוף הברז.
  3. חפשו אחר נזילות! נזילות פוגעות בברזים מסוג זה באופן קשה, הסימן העיקרי לנזילות בברזים הללו היא המצאות חלודה וקורוזיה. לעיתים קשה לאתר נזילות והברזים ממוקמים במקומות לא נגישים ולא מוארים, דרך פשוטה לבדוק ולאתר נזילות היא לייבש היטב את הברז והאיזור, להניח נייר טואלט או נייר סופג על הברז ומתחתיו ולהמתין מספר דקות, אם הנייר נרטב תוכלו לראות זאת בקלות וזה סימן שיש נזילה.
  4. האויב הנורא מכל של ברזים שנשארים באותו מצב רוב חייהם (פתוח/סגור) הוא היווצרות אבנית וסתימת המנגנון על ידי משקעים ולכלוך, האבנית מצטברת בתוך הברז ומתיישבת סביב מנגנון הפתיחה הפנימי של הברז, כאשר מגיע רגע האמת וצריך להשתמש בברז, המנגנון כולו מכוסה אבנית ומשקעים ואי אפשר לפתוח או לסגור את הברז, ובמקרים קיצוניים אנו מנסים לפתוח או לסגור את הברז, לא מודעים לאבנית שחוסמת אותו מבפנים, מפעילים כח על הברז ולמעשה שוברים את המנגנון והורסים את הברז. הפתרון לבעיה הזו הוא פשוט ביותר, אחת לחודש פיתחו וסיגרו את הברז מספר פעמים, שימו לב שאתם מחזירים אותו למצב ההתחלתי בו הוא היה. פעולה זו של פתיחה וסגירה תשבור את משקעי האבנית ותשחרר את הליכלוך ולא תאפשר להם להצטבר בתוך הברז.

אם תקפידו על הכללים הפשוטים הללו, מובטח לכם שהברזים בביתכם ישמרו ויאריכו שנים וכך תימנעו מתקלות לא נעימות והוצאות כספיות מיותרות.

נשלח ב DIY

כתיבת תגובה