סתימה בביוב – סיבות, תוצאות ופתרונות

אין צנרת ביתית, שלא הייתה בה סתימה בביוב. במאמר זה נסביר כיצד הן נוצרות, מה קורה כשהן נוצרות, וכיצד ניתן לפתור את הבעיה.

מהות הבעיה

הסתימה היא למעשה חסימה בצנרת. היא יכולה להיות בכל מקום ובכל צינור והיא יכולה לנבוע ממספר סיבות, עליהן נרחיב בהמשך. סתימה בצנרת גורמת לכך שהמים, שאמורים לעבור במערכת המים, אינם עוברים כפי שהם אמורים לעבור ואז יש סכנת הצפה. דבר, שכל אחד היה מעדיף להימנע ממנו!

למה זה קורה?

כאמור, הסיבות להיווצרות סתימה במערכת המים יכולות להיות שונות ומגוונות, אך מרביתן הן תוצאה של הגורם האנושי. אנשים רבים אינם משתמשים נכון במערכת המים, ובכללה – מערכת הביוב, ובכך גורמים בעצמם להיווצרותן של סתימות חוזרות ונשנות. אחת הדוגמאות הנפוצות לכך היא, השלכת פסולת לתוך פתחי הניקוז, אשר נתקעים בשלב כלשהו של הצנרת ובכך יוצרים סתימה.

מניעת סתימות

כאמור, לגורם האנושי יש תפקיד מאוד חשוב בגרימת סתימות. זוהי גם הסיבה לכך, שלגורם האנושי יש גם תפקיד חשוב במניעתן. הכלל הראשון במניעת סתימה בביוב הוא לשמור על ניקיון פתחי הניקוז. לדוגמה, לאחר המקלחת, כאשר מצטברות שערות רבות על פתח הניקוז, חשוב להסירן ובכך לאפשר פתח לניקוז המים. כמו כן, גם בעת ניקיון כיורי הבית, חשוב למנוע חדירה של שאריות מזון וכדומה לתוך פתח הניקוז. כך גם לגבי השלכת מגבונים לשירותים. חדירה של פסולת לתוך מערכת הביוב יוצרת סתימות!

פתרון הבעיה

במידה ונוצרה אצלכם סתימה בביוב, חשוב לפתוח אותה בהקדם האפשרי. כאשר המים אינם מתנקזים כראוי, הם עולים על גדותיהם ועלולים לגרום להצפה בבית, אשר תוביל לרטיבות ולנזק, שעלול להיות בלתי הפיך ולגרור הוצאות גדולות ומיותרות. זו גם הסיבה לכך, שחשוב לפתור את הבעיה בעזרת איש מקצוע ולא לנסות לעשות זאת לבד. זכרו – לפעמים הוצאה קטנה חוסכת הוצאות גדולות!

מציאת האדם הנכון

היות שההמלצה היא לפתוח את הסתימה בעזרת איש מקצוע בלבד, חשוב גם לדעת לבחור את איש המקצוע הנכון. אם כך, לפני שאתם מזמינים אליכם אינסטלטור על מנת שיפתח סתימה בביוב ודאו, שבחרתם באינסטלטור מקצועי, מנוסה ואמין. אינסטלטור, שאיננו אחד או יותר מהפרמטרים שלעיל, עלול לא לדעת כיצד לפתור את הבעיה, לא להיות מצויד בציוד המתאים או לעבוד באופן לא יעיל וכך לבזבז את זמנו ואת זמנכם.

 

נשלח ב DIY